introligatornia

Doradzimy w wyborze najlepszego wariantu okładki i sposobu łączenia, aby egzemplarz, który trafi do Waszych rąk, nie tylko pięknie wyglądał, ale także był tani, funkcjonalny i trwały. By nie rozleciał się po pierwszym przeczytaniu.

Szycie zszywkami polega na połączeniu kartek zazwyczaj dwiema zszywkami. To rozwiązanie jest zwykle stosowane w czasopismach i książkach z miękkimi okładkami o objętości do ok. 80 kartek.

Klejenie polega na pokryciu grzbietu książki klejem, a następnie przyłożeniu do niego kartonowej okładki. Ta oprawa jest najczęściej stosowana w tradycyjnych książkach oraz czasopismach lepszej jakości. Istnieje także możliwość klejenia specjalnym klejem (tzw. PUR). Jest to opcja nieco droższa, ale bardziej estetyczna i mocniejsza.

Szycie nićmi polega na zszyciu bloku książki nićmi. Jest to najdroższa, ale najładniejsza i najbardziej solidna opcja łączenia egzemplarzy. Twarda okładka wykończona wewnątrz tzw. wyklejką zapewnia książce trwałość i estetyczny wygląd. Stosuje się ją głównie w albumach i innych ekskluzywnych wydawnictwach.